24 lipca

Gdy kolor jest tylko ideą - Czarna książka kolorów


Jak wytłumaczyć pojęcie koloru osobie, która nie widzi nic? Coś, co dla większości z nas jest oczywiste, fizycznie namacalne, a nagle staje się pełną abstrakcją, jedynie ideą? Taką próbę podejmują  Menena Cottin (tekst) i Rosana Faria (ilustracje) w „Czarnej książce kolorów”. Na kolejnych kartach tej pozycji czytelnik poznaje sposób postrzegania koloru przez Tomka, niewidome dziecko.
picture book Czarna książka kolorów Menena Cottin, Rosaria Faria, Widnokrąg

Kolor w jego świecie to smak, dotyk, zapach, dźwięk, czyli szeroko rozumiana kinestetyka. Żółty smakuje jak musztarda i jest mięciutki jak piórka kurczątek". Czerwony może być zarówno kwaśny, jak i słodki, czerwień boli. Brązowy szeleści, pachnie czekoladą i odchodami, itd. Każdy kolor definiowany jest poprzez doświadczenie bliskie dziecku, czytelne dla każdego. Przy czym nie są to jedynie doznania przyjemne. Ich cechą wspólną jest raczej wyrazistość i zapamiętywalność.

Książka operuje kontrastem pomiędzy czernią a srebrem (szarością), płaskim a wypukłym. Świat Tomka jest czarny i nawet na kartach książki możliwy do poznania przez dotyk (alfabet Braile’a, ilustracje), świat narratora, pełniącego funkcję tłumacza opowiadającego nam o sensualnym świecie Tomka, to płaska szarość liter. Tomek określiłby to jako byle jakie, jak woda bez słońca, która „nie ma ani koloru, ani smaku, ani zapachu”. Ciemność świata ludzi niewidomych została symbolicznie oddana również przez kolor papieru, okładki – wszechobecną czerń. Cała książka to zaproszenie do zanurzenia się w tym świecie, jednak zgodnie z jego potocznym wyobrażaniem przez ludzi widzących. Ludzie niewidomi przecież nie widzą koloru, czerń też jest tylko wyobrażeniem. Podobno… 

W „Czarnej książce kolorów tekst nie istnieje bez ilustracji (w tym właściwości edytorskich książki), a ilustracje bez tekstu. Na najprostszym poziomie pozycja ta może być nawet traktowana jako zwykła zabawka, książka dotykowa wykorzystująca fakturę papieru, która rośnie, nabiera znaczeń i nowych perspektyw interpretacyjnych wraz z czytelnikiem.

Trudno więc określić wiek potencjalnego odbiorcy, śmiało można zaliczyć ją do kategorii crossover fiction. Tak też klasyfikuje „Czarną książkę kolorów samo wydawnictwo i rekomenduje ją czytelnikom od 5. do 99. roku życia.

Książka otrzymała New Horizons Award 2007 na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii.

Niestety, nakład jest wyczerpany. Wielka szkoda, ale jeśli traficie na tę pozycję w bibliotece, antykwariacie, na półce u znajomego - kupujcie, pożyczajcie. Warto!

CZARNA KSIĄŻKA KOLORÓW

Tekst: Menena Cottin
Ilustracje: Rosana Faria
Tłumaczenie: Marta Jordan
Wydawnictwo: Widnokrąg
Data wydania polskiego: 2012
Oprawa: twarda
Liczba stron: 22
Rekomendowany wiek: 5+, dla każdego
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mamobab czyta