Jak oddać w książce lekkość i ulotność? Jak przetłumaczyć subtelność tańca na język obrazu? Jak opowiedzieć znaną historię na nowo, za pomocą innych środków, tak by nie straciła nic ze swego uroku, ale nabrała nowych znaczeń, kontekstów?
Z tym zadaniem doskonale poradziła sobie francuska ilustratorka Charlotte Gastaut w niezwykłej autorskiej wersji „Jeziora łabędziego” na motywach klasycznego baletu Piotra Czajkowskiego.
Prosta historia o sile prawdziwej miłości, która potrafi przezwyciężyć zło, haniebną zdradę przedstawiona została w sposób wyjątkowy. Ażurowe, misterne wycinanki kojarzące się z delikatnością koronki, lekkością ptasich piór przeplatają poszczególne strony. Każde przewrócenie kartki otwiera nam nową scenę, którą możemy oglądać niemal w trójwymiarze. Za każdym razem czytelnik może odkrywać nowe znaczenia, wcześniej pominięte detale. Ta książka po prostu zdaje się żyć. Inny efekt wycinanki dadzą przy świetle lampy, inny w półmroku, a jeszcze odmienny w pełnym słońcu. Tak naprawdę tekst wrzucony gdzieś na dół strony traci swoje znaczenie. Historia skrywa się na wielkoformatowych ilustracjach utrzymanych w oszczędnej, eleganckiej stylistyce bieli, czerni i złota. Piękno i emocje oddane są poprzez grę światła, koloru, detalu.
Gastaut udało się oddać istotę i piękno baletu, jego zwiewność i delikatność. Treść i forma tworzą tu idealny duet.
Wydawca - Mamania - rekomenduje książkę czytelnikom w wieku od 6 do 9 lat. Nie mogę się z tym zgodzić. To pozycja wyjątkowa dla każdego, niezależnie od tego, czy ma lat 6, 40 czy 99.
Tekst: Charlotte Gastaut (na motywach libretta do baletu Piotra Czajkowskiego)
Ilustracje: Charlotte Gastaut
Tłumaczenie: Justyna Gorce-Bałut
Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 38
Format: maksi
Sugerowany wiek: 6+
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz