Lubię pozycje dla dzieci, które porządkują świat, nienachalnie edukują. „Sowa czy puszczyk? 52 pary, których już nie pomylisz” należy właśnie do tej kategorii książek. Emma Strack w lekki i przystępny sposób tłumaczy różnice pomiędzy rzeczami, zjawiskami pozornie podobnymi, a jednak innymi. Często mylonymi. Czy na pewno każdy z nas bez trudu odróżni klementynkę od mandarynki, mewę srebrzystą od śmieszki lub margerytkę od stokrotki? Przy okazji autorka przekazuje mnóstwo dodatkowych informacji z różnych dziedzin wiedzy. To takie niby drobiazgi, to smaczki, ciekawostki, które sprawiają, że nauka przestaje być nudna.
Autorka nie ogranicza się do jednej, ściśle określonej dziedziny. Wręcz przeciwnie - eksploruje świat wokół nas bez żadnych ograniczeń. Nie oznacza to, że w książce panuje chaos. Ba, porządek jest wręcz wzorcowy, gdyż wybrane pary podzielone zostały na czytelne kategorie.
Zaczynamy od królestwa zwierząt. W tej części dowiemy się między innymi, jak odróżnić królika od zająca, jelenia od renifera czy baktriana od dromadera. W kolejnym rozdziale przyglądamy się jedzeniu, Czy sorbet to to samo, co lody? Dlaczego niektóre kasztany możemy jeść, a inne niekoniecznie powinny stanowić część naszego jadłospisu? Czemu czekolada bywa biała? Co wybrać - masło czy margarynę?
Kolejna kategoria to geografia. Tym razem nauczymy się odróżniać strumień od rzeki, stalaktyt od stalagmitu, tornado od cyklonu, Antarktydę od Arktyki i Wielką Brytanię od Anglii. Następnie wracamy do codzienności i przeglądamy zawartość garderoby i upewniamy się, czy na pewno wiemy, jak wyglądają szorty, a jak bermudy, jak parka, a jak anorak, jak ponczo, a jak peleryna.
Wreszcie przyglądamy się ludzkiemu ciału. Tu zestawiono ze sobą między innymi takie pary jak zarodek - płód, tęczówka - źrenica, żyła - tętnica czy afro - loki. Na koniec udajemy się na wycieczkę do miasta, a tam szukamy różnic i podobieństw pomiędzy autobusem i autokarem, mapą i planem, bazyliką i katedrą, tarasem i balkonem. Oczywiście to tylko przykłady pojęć analizowanych w książce, jest ich dużo więcej. 52 pary, czyli 104 konkretne rzeczy.
Wszystko to podano w dość atrakcyjny sposób za pomocą krótkich, skondensowanych, najczęściej jednozdaniowych bloków tekstu, wyliczeń i prostych, wyrazistych ilustracji, za które odpowiadał Guillaume Plantevin. Każdej parze poświęcono jedną rozkładówkę, na której w centralnej części umieszczono realistyczne lub schematyczne, zawsze wyraziste grafiki przedstawiające omawiane słowa. Spójrzcie zresztą na samą okładkę - te sowy hipnotyzują.
Choć język jest dość przystępny, czasami pojawiają się stosunkowo trudne terminy. Przyznaję, z reguły dobrze objaśnione. Treść nie przytłacza, to nie ciągły wykład, ale zbiór ciekawostek, wybranych naukowych danych, anegdotek. Taki almanach, w którym znajdziemy informacje pozwalające dzieciom zdobyć trochę dodatkowej wiedzy, a nam dorosłym błysnąć w towarzystwie, gdy będziemy z pewnością znawcy tłumaczyć laikom, czym się różni merguez od chipolaty.
Niektóre pary wydają się oczywiste, niektóre zaskakują. Nigdy nie zestawiałam ze sobą choćby pingwina i alki. Te dwa gatunki wydawały się tak odległe, tak różne. Dzięki książce odkryłam, że łączy je wiele. I to siła tej pozycji - autorka pokazuje nie tylko to, co odróżnia, cechy dystynktywne danych pojęć, ale i analizuje to, co wspólne. Dużym plusem jest również dostosowanie opisów do polskiego odbiorcy, choć w kilku miejscach zabrakło mi lepszej lokalizacji treści.
„Sowa czy puszczyk?” to z całą pewnością książka interesująca, intrygująca i kształcąca. Sprawdzi się znakomicie jako uzupełnienie domowej popularnonaukowej biblioteczki dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Jako że wydana została dość atrakcyjnie (ciekawe ilustracje, twarda, lakierowana okładka) doskonale nadaje się na prezent, a Mikołajki przecież tuż tuż.
SOWA CZY PUSZCZYK? 52 PARY, KTÓRYCH JUŻ NIE POMYLISZ
Tekst: Emma Strack
Ilustracje: Guillaume Plantevin
Tłumaczenie: Iwona Janczy
Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2018
Oprawa: twarda, lakierowana
Liczba stron: 120
Format / forma: klasyczna książka
Sugerowany wiek: 6+
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz