24 sierpnia

Przepraszam, czy jesteś czarownicą? Herbert i skarpetki w paski


Samotny, bezdomny czarny kot, który szuka swego miejsca na ziemi. Ciepła i przytulna biblioteka, a w niej najprawdziwsza „Encyklopedia czarownic" zawierająca klucz, podpowiedź, inspirację. I wreszcie poszukiwania oczywiście z happy endem.
„Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Emily Horn, Paweł Pawlak

„Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Emily Horn to prosta narracyjnie opowieść z odrobiną magii. Albo szczęśliwego zbiegu okoliczności, zwykłego przypadku. A może zakończenie to rezultat konsekwentnych poszukiwań? Bo wszystko zaczyna się układać, mimo trudnych początków, gdy kot Herbert rusza w świat, by odnaleźć swoją czarownicę. Przecież nie bez powodu jest akurat czarnym kotem.
„Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Emily Horn, Paweł Pawlak

Historia wykorzystuje między innymi nieskomplikowany schemat fabularny oparty na powtarzaniu jednej scenki w różnych wariantach (i oczywiście powtarzanemu pytaniu „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”) charakterystyczny dla książek dla najmłodszych, choć tu dużo bardziej rozbudowany. Z tego też względu pozycja ta świetnie nadaje się nawet dla dzieci 2,5-, 3-letnich.
„Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Emily Horn, Paweł Pawlak

Ciepła, momentami pełna humoru opowieść dotyka takich problemów jak potrzeba bliskości, samotność, a nawet stereotypy - te negatywne (nikt nie lubi czarnego kota) i te neutralne (czy wystarczy nosić skarpetki w paski, by być czarownicą), przy czym  przedstawia je w sposób bardzo czytelny nawet dla początkujących przedszkolaków. Starsze mogą jednak czuć pewien niedosyt, gdyż aż się prosi, by historia toczyła się dalej.
„Przepraszam, czy jesteś czarownicą?” Emily Horn, Paweł Pawlak

Ten drobny brak rekompensują bajeczne ilustracje Pawła Pawlaka, pełne szczegółów, które można odkrywać i odkrywać. Uwielbialiśmy analizować wyklejkę przedstawiającą prawdziwą dorosłą wiedźmę. A przede wszystkim trudno przejść obojętnie obok przesympatycznego kota. Pamiętam jeszcze towarzyszące lekturze głaskanie stron, gdy tylko pojawiał się Herbert.

Tym, co oprócz ilustracji ujmuje mnie w tej pozycji najbardziej, jest sposób przedstawienia biblioteki. To miejsce magiczne, pełne nie tylko książek, wiedzy, ale i ciepła, to przestrzeń, w której wszystko jest możliwe.

Jeśli w waszym domu przebywa 2-, 3- lub 4-letni wielbiciel czarnych kotów i czarownic, koniecznie sięgnijcie po wznowienie tej książki z 2015 opublikowane przez wydawnictwo Muchomor. Podobno Paweł Pawlak udoskonalił jeszcze bardziej - o ile to w ogóle możliwe - ilustracje 😏.

Uwaga! Na zdjęciach widnieją rysunki z pierwszego wydania z 2003 roku.

PRZEPRASZAM, CZY JESTEŚ CZAROWNICĄ?

Tekst: Emily Horn
Ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: 2003, 2015
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Rekomendowany wiek: 2-4 lata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mamobab czyta