06 sierpnia

Pop-up dla najmłodszych - Kto się kryje w lesie?

Pop-up to format, który dzieci (i niektórzy dorośli) kochają najbardziej na świecie. Ten element zaskoczenia, gdy otwiera się kolejne strony po raz pierwszy. Co wyskoczy, co się odkryje? Niestety, to droga, wymagająca technika, więc wciąż stosunkowo mało na polskim rynku tego typu książek-niespodzianek, szczególnie dla najmłodszych. Dlatego tak mnie ucieszyło wydawnictwo Mamania i „Kto się kryje w lesie”  Eryla Norrisa (tekst). Za trójwymiarowe rozkładanki i ilustracje odpowiadał Andy Mansfield.
pop-up dla najmłodszych „Kto się kryje w lesie” Eryl Norris, Andy Mansfield

Prosta historia trochę przypomina tę znaną z wiersza „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej w scenerii „ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie”. I o treści więcej nic nie napiszę, gdyż po pierwsze - nie chcę psuć niespodzianki i zamieszczać spoilerów, a po drugie - to nie ona jest istotna.
pop-up dla najmłodszych „Kto się kryje w lesie” Eryl Norris, Andy Mansfield

Cała frajda kryje się w wyskakujących nagle trójwymiarowych zwierzakach. To różni mieszkańcy lasu, niektórzy rzeczywiście prowadzący nocny tryb życia. Akcja dzieje się bowiem właśnie w nocy, stąd wszechobecna czerń. To dzięki niej żółte ślepia nie wiadomo kogo wydają się jeszcze bardziej intrygujące. Powiedziałabym przerażające, ale końcówka rozładowuje całą grozę sytuacji i przekonuje dzieci, że tak naprawdę nie ma się czego bać. 
pop-up dla najmłodszych „Kto się kryje w lesie” Eryl Norris, Andy Mansfield

pop-up dla najmłodszych „Kto się kryje w lesie” Eryl Norris, Andy Mansfield

Podoba mi się ascetyczność tej książki - czarny, żółty i biały to jedyne kolory, na poszczególnych stronach nie ma też zbędnego tła, które odciągałoby uwagę od głównej atrakcji.

Wydawca poleca ze względu na małe elementy książkę dzieciom powyżej 3. roku życia, ale śmiało można ją zaproponować i młodszym. Rozkładanki są bardzo proste i dość wytrzymałe. Tylko uwaga, prawdopodobieństwo przetrwania pop-upów w nienaruszonej formie zbliża się wtedy do zera. Moim zdaniem mimo wszystko warto - nie jest to w przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych dzieł inżynierów papieru droga pozycja.

W tej serii ukazało się jeszcze „Kto się kryje w wodzie” całe niebieskie i oparte na tym samym pomyśle. 

KTO SIĘ KRYJE W LESIE?

Tekst: Eryl Norris
Ilustracje i inżynieria papieru: Andy Mansfield
Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 16
Rekomendowany wiek: 3+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mamobab czyta