11 sierpnia

nieMAPA - Sto lat! I chodźmy na spacer


Dwa lata temu 11 sierpnia 2015 w mieście Łodzi narodziła się nieMAPA. W tym samym dniu w pobliskiej Warszawie zaczęła się akcja przeprowadzka. 13 sierpnia 2015 roku Mamobab wraz z rodziną przewiózł ostatnie swoje graty i definitywnie rozpoczął wielką łódzką przygodę. Oczywiście wraz z nieMAPĄ, która szybko stała się pełnoprawnym członkiem naszej rodziny.
NIEMAPA. ŁÓDŹ. ŁÓDZKIE, GDYNIA

Wiecie, jak to jest. Nowe miasto, nowe życie. Trzeba się zorganizować. Google dwadzieścia cztery godziny na dobę. I gdzieś pomiędzy adresem przychodni a sprawdzaniem tras autobusów trafiłam na wpis o niej, o nieMAPIE. Musiałam ją zdobyć. I udało się. Na wszelki wypadek wzięłam od razu dwa egzemplarze, bo co jeśli jeden się zgubi? A jej już nie będzie. Nigdzie. 

Po dwóch latach eksploracji Łodzi z nieMAPĄ w torebce powiem jedno, ona mogła powstać tylko tu.  Tak jak to miasto jest cudownie nieoczywista. Nie liczcie, że przedstawia program - jakby pozornie mogło się wydawać - jednodniowej wycieczki. Prawie każde z przedstawionych miejsc można poznawać, poznawać i znowu poznawać na nowo. W kółko. Gdyż Łódź się zmienia na moich oczach w tak błyskawicznym tempie, że aż trudno w to uwierzyć. Gdy powstawała nieMAPA, w EC1 nie działało prawie nic. Dziś już można podziwiać pokazy w planetarium. Lada moment otworzy swe podwoje Centrum Nauki i Techniki. Nie wspomnę o planowanym Muzeum Komiksu, którego nie mogę się doczekać. W samym Lesie Łagiewnickim można spędzić godziny. A podwórka przy Piotrkowskiej? Do tej pory nie odkryliśmy wszystkich ich tajemnic. Dwa lata w Łodzi, a nie zeszliśmy jeszcze do podziemnego kanału Dętka. Wstyd. Ale już powoli zaczynamy odkrywać cały region wraz z nieMAPĄ - ŁÓDZKIE

Zapytacie, po co kolejna mapa Łodzi? To przecież NIE-mapa, to miniprzewodnik, turystyczne wyzwanie dla dzieci i całej rodziny. Stąd marszrucie towarzyszą proste (ale ciekawe) zadania, a przede wszystkim ilustrowany słownik łodzianizmów. To dzięki niemu dumna jak paw po tygodniu mieszkania w Łodzi na krańcówce kupowałam migawkę :-)


Zaczęło się skromnie od Łodzi, ale nieMAPA opanowała już wiele innych polskich miast - RZESZÓW, WROCŁAW, LUBLIN, GDYNIĘ, WARSZAWĘ, KIELCE, POZNAŃ. Na witrynie NIEMAPA znajdziecie je wszystkie, także w formie gotowej do ściągnięcia (pdf). Warto jednak kupić wersję papierową. Piękna grafika, porządny gruby papier i dołączona pocztówka naprawdę cieszą oczy.

nieMAPĘ wymyśliły dwie łódzkie mamy (stąd dziecięca perspektywa), zilustrował Maciej Blaźniak, a w świat puściło wydawnictwo Ładne Halo. nieMAPY poszczególnych miast zawsze współtworzą lokalni rodzice.  

Między innymi dzięki nieMAPIE pokochaliśmy Łódź! Dziękuję za wspólne dwa lata 💗💙💚💛. A jej twórcom życzę zniemapowania wszystkich polskich miast!

P.S.
Tydzień temu kupiliśmy gdyńską nieMAPĘ i nie zawahamy się jej użyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mamobab czyta