06 września

12 półtonów. Książka o muzyce, czyli już w brzuchu brzęczy w uchu

Uwaga! „12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanny Kisielewskiej zawiera wszystko to, co chcielibyśmy wiedzieć o dźwięku, rytmie i melodii, ale boimy się zapytać. Albo nie mamy kogo  lub takie pytania w ogóle nie przychodzą nam do głowy, bo muzyka to muzyka, więc bez sensu wnikać w szczegóły. Jeszcze taka rozebrana do rosołu straci swoją magię.

Obiecuję, że tak się nie stanie, a raczej będzie wręcz odwrotnie - młody czytelnik poczuje prawdziwą siłę i moc muzyki (a także odkryje kilka jej głęboko skrywanych sekretów). Czym jest dźwięk? Kiedy staje się muzyką? Czy rytm może być dziurawy? Czy neandertalczycy potrafili grać na flecie i co Marcin Luter ma wspólnego z popem (i nie chodzi tu o aspekt religijny)? Ilu muzyków zmieści się w jednym pasztecie? A może w jaki sposób Michael Phelps łamał (jawnie i legalnie) przepisy antydopingowe?  Jaki instrument widnieje na opakowaniu duńskiego masła Lurpak? To tylko przykłady czasami zdawałoby się absurdalnych pytań, na które autorka udziela całkiem poważnych odpowiedzi.

„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,

Pierwszy rozdział to próba wyjaśnienia, czym w ogóle jest muzyka. Krótkie notki napisane lekkim pełnym konkretnych obrazowych przykładów językiem opowiadają m.in. o funkcjach rytmu i jego specyfice, o fizycznych cechach dźwięku. Tak powinny wyglądać wszystkie podręczniki. W końcu po latach zrozumiałam, po co mi wiedza z akustyki! I dlaczego zostałam uderzona przez dźwięk, którego prawie nie słyszałam (tak, ustawiłam kiedyś przez przypadek maksymalną głośność w nowym, dość mocnym sprzęcie! Nie róbcie tego, to boli!). Bardzo ciekawe są też fragmenty tłumaczące muzyczne różnice międzykulturowe.

„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,

W drugim rozdziale autorka pokusiła się o zwięzłe przedstawienie historii muzyki - już od czasów prehistorycznych, od epoki kamiennej. Znajdziemy tu różne teorie samego jej powstania, a także przykłady niezwykłych związków muzyki z filozofią i religią.


„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,
Trzeci rozdział odpowiada na pytanie - po co nam w ogóle ta muzyka. Odpowiedź jest jedna. Po wszystko. Od rzeczy dobrych, poprzez neutralne, po zło w czystej postaci. Wykorzystujemy ją w medycynie - tej konwencjonalnej (np. na sali chirurgicznej), jak i alternatywnej (masaż dźwiękami). Stosujemy ją w celach militarnych - do budowania morale, zagrzewania do walki  i niestety jako broń. Komunikacja, polityka, reklama, sprzedaż. Kształtowanie wspólnoty i budowanie najbardziej intymnych relacji. I na smutki, i na radość. Ta lista nie ma chyba końca. Muzyka towarzyszy nam wszędzie, przenika wszystkie aspekty naszego życia, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. 

„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,

Ostatnia część książki przedstawia to, co w muzyce najbardziej fascynuje - jej wpływ na nasz mózg i nasze uczucia. Dlaczego przy niektórych utworach płaczemy, a inne sprawiają, że nogi same rwą się do tańca. Co nas motywuje do tego, by smutek leczyć równie smutnymi  utworami? Czym jest amuzja i synestezja? I czy są przekleństwem, czy błogosławieństwem? 

„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,

W książce tej nie znajdziecie definicji pełnych mądrych słów zrozumiałych jedynie dla ucznia szkoły muzycznej - poziom zaawansowany, ale raczej dowcipne i przewrotne pytania, anegdoty, proste analogie i wręcz łopatologiczne przykłady. Zapewnia ona przy tym solidną dawkę wiedzy nie tylko z zakresu muzykologii, ale i z fizyki, akustyki, biologii, filozofii, medycyny, neurobiologii, historii, psychologii, a nawet wojskowości. Co więcej, autorka nie ogranicza się jedynie do muzyki klasycznej, w tekście przywoływane są również chyba wszystkie współczesne gatunki muzyczne, od jazzu poprzez punk, rock, klubowe brzmienia, hip-hop  po popowe klasyki i hity okupujące pierwsze miejsca list przebojów. 

„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,

Równie ciekawa jest szata graficzna książki. Ceglasta przyciągająca wzrok okładka, kolorowe tło stron, wyraziste i zapadające w pamięć ilustracje to dzieło Jerzego Gruchota i Wojciecha Kossa.

„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,
„12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanna Kisielewska,
Wydawnictwo rekomenduje książkę czytelnikom powyżej 9. roku życia. Śmiało jednak możecie ją już podsunąć zainteresowanemu muzyką 7-latkowi, a że tekst nie jest infantylny, również dorośli znajdą w niej wiele zaskakujących informacji. Tak jak ja. Bo niby skąd miałam wiedzieć, że najczęściej słuchany utwór na świecie to...

12 PÓŁTONÓW. KSIĄŻKA O MUZYCE

Tekst: Zuzanna Kisielewska
Ilustracje: Jerzy Gruchot, Wojciech Koss
Wydawnictwo: druganoga
Data wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format/forma: kwadratowe midi
Rekomendowany wiek: 7+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mamobab czyta